Načítání obsahu...
Aktuality

Aktuality

Co má společného Beyoncé a Sněhurka na ledě? Mága přes techniku – Stana Kušíka

Staví pódium pro Byoncé, nyní má na starosti techniku nového muzikálu Sněhurka na ledě Stanislav Kušík je zkušený koordinátor techniky. Má za sebou mnoho let úspěšné práce na mezinárodních show světové úrovně. V muzikálu Sněhurka na ledě bude zajišťovat dechberoucí světelné a zvukové efekty.

Jak jste se dostal k technickému zajišťování světových show?

V roce 1995 jsem začal pracovat jako elektrikář pro firmu Holiday on Ice, která měla tehdy své sídlo ve Švýcarsku a se kterou jsem projezdil na světových turné skoro 17 let. Zde jsem se postupně vypracoval přes pozici hlavního elektrikáře, programátora světla na stage managera a skončil jsem ve firmě jako technický manager junior.


Jaké své zkušenosti z této doby využijete při show Sněhurka na ledě?

Účastnil jsem sem moha produkcí pro Holiday on Ice, kde jsme prošli různými obdobími od velkolepých kostýmů až po moderní show, kde světelná technika a různé efekty nemohly chybět. Vystupovaly tam velké hvězdy na ledě jako Filip Candeloro, Suria Bonally nebo René Novotný a Radka Kovaříková. Při každé produkci, kterou jsme vyráběli, byla nějaká výzva. Už jsme pracovali s velkými jmény jak na ledě, tak například při přípravě lightdesignu, kdy mohu vzpomenout Patricka Woodrofa, jednoho z nejznámějších light designérů v koncertním byznysu (Rolling Stones, Phill Collins, AC/DC, Elton John nebo OG London). Spolupracoval jsem s choreografy jako Robin Cousins či Anthony Van Laast a určitě i moje zkušenosti z těchto produkcí využiji při přípravě Sněhurky na ledě.


Jak můžete Sněhurku ze své pozice „obohatit“?

Dost velkým přínosem pro produkci Sněhurky budou lidé od technické přípravy, kteří budou zapojeni do tohoto projektu, a kteří mají už mnohaleté zkušenosti s ledovými show, které jsme dělali pro naše klienty. V případě lightdesignu s námi bude pracovat Grzegorz Jolo Barszczewski, který dělal ledové show jako Tři mušketýři, Alladin, Wizard of Oz. Pracoval i pro ruskou produkci, kde měla na starosti choreografii Tatiana Tarasovova v ledové show Ledová královna s Irinou Slutskou v hlavní roli. Zvukový designér Tomas Krsiak, který dělal sound design a účastnil se také na těchto ledových show, zvučil kromě jiného Ice on Age na tour v Evropě, Ásii, Austrálii a loni vyhrál první cenu v Bahrainu za nejlépe nazvučený dokumentární film „Sedm hříchů světa.“ Nesmím také zapomenout na techniky, kteří mají velké zkušenosti buď z Holiday on Ice, ale i z jiných velkých projektů, které se nám podařilo udělat za pár let existence mé firmy.


Před pár dny jste se vrátil z Eurovison Song Contest. Jaké máte dojmy?

Eurovize jsme se zúčastnili už podruhé. V Kyjevě i Lisabonu jsme zabezpečovali výškové práce pro hlavního dodavatele na světlo, video a zvuk. V Kyjevě jsme věšeli a zvedali cca 220 tun, což byla váha veškerého zařízení, které viselo nad diváky, v tomto roce byla show ještě o trochu větší.

Vždy nám jde o to, ať je klient nadmíru spokojený.


Můžete nám prozradit, co bylo pro vás v životě největší školou?

Asi nejtěžší rozhodnutí bylo se osamostatnit a vykročit vlastní cestou v šoubyznysu. Začátky jsem neočekával lehké, ale začal jsem hned přípravou Fan zón na EURO 2012 v Polsku a Ukrajině, což byla dost velká výzva. Najednou mě firmy začaly přímo oslovovat a tím pádem jsme měli možnost se zúčastnit větších projektů, například Olympiády v Londýně 2012, Olympiády v Soči 2014, Olympiády v Riu 2016, Eurovize 2017 a 2018, John Holiday turné, Beyonce 2016 turne, Take That turne 2017, Ledové show pro Musical on Ice v Moskvě a stejně tak pro Holiday on Ice a mnoha dalších.

V současnosti obsluhujeme Beyonce OTR II world tour, v Disneylandu stavíme novou live show od produkce Marwel a v Rusku se zúčastňujeme FIFA 2018. 

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  

Další aktuality